Największy wybór urządzeń AGD

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca – jaką zmywarkę wybrać?

Jaką zmywarkę wybrać? Zmywarkę wolnostojącą czy zmywarkę do zabudowy?

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca – jaką zmywarkę wybrać?

Chcesz kupić nową zmywarkę do naczyń, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? 

Czym tak naprawdę różni się jeden model od drugiego i czemu ceny wahają się od 1000 zł do kilku tysięcy?W tym artykule odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy, jak wybrać sprzęt AGD, który pozwoli Ci oszczędzić czas, być bardziej ekologicznym, a w dłuższej perspektywie także zmniejszyć wydatki na prąd i wodę.

Dlaczego warto zdecydować się na zmywarkę do naczyń?

Zmywanie naczyń nie należy do najbardziej przyjemnych rzeczy. Wystarczy chwila, żeby na talerzach czy garnkach zaschły pozostałości sosu. Od jednej miski z resztką marynaty tłuszcz spływa na sztućce, które robią się lepkie i nieprzyjemne, i jeszcze to układanie naczyń w zlewie, żeby było łatwiej je domyć. Zdecydowanie prościej i milej jest po prostu włożyć brudne gary do zmywarki, ustawić program i po pewnym czasie wyjąć czyste i nabłyszczone naczynia. Jest to zdecydowanie szybsze i funkcjonalne, ale też bardziej ekologiczne. Zmywarka do naczyń zużywa około 7l wody podczas pracy, czyli zdecydowanie mniej niż przy klasycznym ręcznym myciu.

Jaką kupić zmywarkę – do zabudowy czy wolnostojącą?

Przed zakupem zmywarki warto odpowiedzieć sobie na pytanie: lepsza będzie wolnostojąca czy w zabudowie? Pierwsza nie wymaga specjalnego montażu i można ją postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Trzeba jedynie podłączyć ją do prądu, wody oraz zadbać o odprowadzanie ścieków. Minusem jest to, że trudno dobrać zmywarkę tak, żeby estetycznie pasowała do całego wnętrza. 

Zmywarka wolnostojąca

Jeżeli zależy Ci na wystroju i planujesz urządzić kuchnię marzeń, to lepsza będzie zmywarka do zabudowy. Ukryje się pod frontami i blatem, co oznacza, że będzie wyglądała dokładnie tak, jak reszta szafek kuchennych.

Jaka zmywarka do zabudowy?

Wybór panelu sterowania: odkryty czy zintegrowany?

Panel zintegrowany to po prostu zakryty. Znajduje się wewnątrz zmywarki, na górnej listwie widocznej przy otwarciu. Można pomyśleć, że wadą takich modeli jest brak informacji o czasie pozostałym do końca programu. W praktyce wiele sprzętów AGD wyposażonych jest w wyświetalcz TimeBeam® – lampkę LED, która na podłodze wyświetla informacje o tym, kiedy zmywarka zakończy mycie i suszenie.

Zmywarka do zabudowy z panelem zintegrowanym

Zmywarka do zabudowy z panelem zintegrowanym. Dzięki optymalnie zaprojektowanemu panelowi starowania możesz cieszyć się wygodnym oraz intuicyjnym wyborem odpowiedniego programu zmywania.

Zmywarka z zintegrowanym panelem oraz wyświetlaczem TimeBeam

Wyświetlacz TimeBeam® informuje na bieżąco o postępach cyklu zmywania. Wyświetla potrzebne informacje a podłodze pod urządzeniem, dzięki czemu wiadomo, ile jeszcze pozostało czasu. Nie trzeba już więc zgadywać.


Drugim rozwiązaniem jest panel odkryty, który widoczny jest na froncie urządzenia. Na pierwszy rzut oka widać wybrany program, etap pracy oraz czas pozostały do zakończenia.

Zmywarka do zabudowy z panelem odkrytym

Jaką pojemność wybrać? Zmywarka do naczyń 45 czy 60 cm?

Standardowa szafka kuchenna ma szerokość 60 cm i właśnie taki rozmiar ma wiele zmywarek dostępnych na rynku. Mieści się w niej od 11 do 16 kompletów naczyń, więc jest dobrym rozwiązaniem dla większych rodzin. 

Producenci pod pojęciem “komplet naczyń” rozumieją zestaw stołowy dla jednej osoby, składający się z:

 • dużego talerza,
 • talerza na zupę,
 • talerzyka deserowego,
 • szklanki,
 • kieliszka na wino,
 • filiżanki,
 • noża stołowego,
 • łyżki,
 • łyżeczki.

Węższe zmywarki o szerokości 45 cm są bezpieczną i wygodną opcją dla osób, które mieszkają samotnie lub we dwoje. Jednorazowo można w nich umyć do 10 kompletów naczyń. Oczywiście większa czy mniejsza pojemność zależą też od wysokości i głębokości każdego modelu. Dlatego zawsze warto zweryfikować informacje i sprawdzić, ile naczyń mieści się w konkretnej zmywarce.

Parametry zmywarki do naczyń, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Prawda jest taka, że ekonomiczność zmywarki do naczyń zależy w dużej mierze od sposobu zamontowania urządzenia i od wybranego programu. Nawet najbardziej oszczędny sprzęt można użytkować w zły sposób, dlatego zawsze warto przeczytać instrukcję. Pozwoli to zminimalizować koszty, oszczędzić wodę, a także zarządzać hałasem. Często jest tak, że zmywarka, która miała być cicha, hałasuje, ponieważ nie jest zabudowana, ustawiona jest krzywo lub naczynia są źle ułożone. Tylko i aż tyle. Na co jednak zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

 • Klasa energetyczna wskazuje, ile energii i wody zmywarka zużywa. Obecnie wyróżnia się 7 skal, z czego najwyższa to A+++, a najniższa D. Szukając zmywarki do domu, spotkasz się raczej ze sprzętem o efektywności od A+++ do A. Różnica w zużyciu wody między nimi może wynieść nawet 1000l w skali roku, a energii nawet 80 kwh. Oszczędzisz naprawdę sporo, jeśli postawisz na zmywarkę wyższej klasy.
 • Głośność zmywarki to ważna kwestia dla osób wrażliwych na dźwięk czy mających małe dzieci. Nikt przecież nie chce, żeby maluch budził się z powodu włączenia programu. Na szczęście jest wiele modeli zmywarek z silnikiem bezszczotkowym, których maksymalna głośność sięga 43 decybeli. Znajdziesz też sprzęt, który w czasie pracy hałasuje bardziej i osiąga nawet 60 decybeli. Co to znaczy w praktyce? 40 dB to standardowy szum w domu, 50 dB to poziom hałasu w biurach, a 60 dB to włączony odkurzacz. Jeśli decydujesz się na głośniejszą zmywarkę, to warto wybrać urządzenie do zabudowy, bo fronty i blat będą dodatkowo tłumić dźwięk.
 • Klasa zmywania i suszenia świadczy o tym, jak dokładnie zmywarka do naczyń myje brudne garnki, talerze, sztućce czy filiżanki. Przeglądając konkretne modele sprzętu, spotkasz się z oznaczeniami od A do G. Przy czym A wskazuje na to, że zmywarka myje najdokładniej, nawet tłuste naczynia z zaschniętymi sosami. Problem z niższymi klasami jest taki, że czasami będziesz musiał kilka razy powtarzać program, bo po jednym cyklu na talerzach czy garnkach mogą pozostać resztki jedzenia.
 • Wyposażenie zmywarki do naczyń powinno być praktyczne. Najlepiej, jeśli w środku są kosze na kółkach lub na prowadnicach, które można wygodnie wysuwać, żeby ułożyć w nich talerze, szklanki czy garnki. Komfortowym rozwiązaniem są też koszyki na sztućce, uchwyty na kieliszki czy boczne składane półki na drobniejsze naczynia. Jeśli lubisz układać widelce, noże i łyżeczki, to spodobają Ci się specjalne szuflady na sztućce. Niektóre zmywarki do zabudowy mają też tace, na których bezpiecznie ułożysz mniejsze naczynia. Zwróć też uwagę, czy zmywarka ma filtr samoczyszczący do usuwania resztek jedzenia oraz panel sterowania, pokazujący, że brakuje detergentów, czy wskazujący na czas pozostały do końca zmywania.

Przydatne tryby i programy zmywania

Współczesne zmywarki mają naprawdę wiele programów i funkcji, o których mało osób wie. Wielu użytkowników korzysta tylko z jednego lub dwóch znanych sobie trybów, nie wykorzystując w pełni możliwości sprzętu. Jakie programy warto znać?

 • Mycie wstępne to płukanie naczyń zimną wodą przez kilkanaście minut. Sprawdzi się, gdy chcesz dobrze domyć zaschnięte resztki jedzenia.
 • Program eco/ekologiczny jest często dłuższy niż standardowe mycie (nawet 2,5h), ale pobiera mniej prądu i wody podczas pracy. Jest odpowiedni do średnio zabrudzonych naczyń.
 • Program bio to najczęściej mycie w temperaturze 50 °C.
 • Program szybki myje lekko zabrudzone naczynia w czasie od 30 do 60 min. Jednak wbrew obiegowej opinii wcale nie jest bardziej oszczędny niż dłuższe programy.
 • Program automatyczny – tutaj zmywarka stale monitoruje, jak bardzo zabrudzone są naczynia i dobiera odpowiednią temperaturę, ilość wody i środka czyszczącego oraz czas mycia.
 • Program wyparzania/intensywny/higieniczny to opcja, z której chętnie korzystają rodziny z małymi dziećmi. Świetnie dezynfekuje, bo naczynia myte są kilka razy w temperaturze ponad 60°C.
 • Pół załadunku/ ½ wsadu to program, który przyda się, kiedy chcesz umyć naczynia przy niepełnej zmywarce. Sprzęt zużywa wtedy mniej wody i energii.
 • Program delikatny to mycie w temperaturze 30-45 °C, więc dobrze sprawdza się w czyszczeniu kieliszków czy szklanek.

 

Nowoczesne i wygodne funkcje zmywarek do naczyń

Trudno wymienić wszystkie funkcjonalności współczesnych zmywarek, ale warto znać te najbardziej popularne. Jeśli będziesz je dobrze wykorzystywać, to oszczędzisz energię i wodę.

 • Opóźniony start – ustawiasz program i zmywarka automatycznie włączą się o ustalonej godzinie. To dobre rozwiązanie, jeśli na przykład idziesz spać, a nocą masz tańszy prąd.
 • Ochrona przed dziećmi to w praktyce różne blokady i zabezpieczenia, dzięki którym nie można otwierać zmywarki podczas pracy, ani zmieniać jej programu.
 • System AquaStop odcina wodę w razie awarii sprzętu, dzięki czemu masz pewność, że zepsuta zmywarka nie zaleje kuchni.
 • Mycie strefowe pozwala na wybór kosza z naczyniami, który ma być umyty. Taka opcja sprawdza się, gdy chcesz umyć brudne garnki, nawet jeśli zmywarka nie jest pełna.
 • Asystent dozowania monitoruje, czy tabletki do zmywarki dobrze się rozpuściły, dzięki czemu zużywa tylko niezbędną ilość detergentów.

Jak wybrać dobrą zmywarkę, która posłuży przez lata?

Kupując zmywarkę, rozważ wszystkie za i przeciw zastanów się, jakich rozwiązań potrzebujesz, a jakie są dla Ciebie zbędne. Jeśli masz ustalony budżet, to wiesz, na co możesz sobie pozwolić.

Do 1000 zł znajdziesz urządzenia podstawowe w klasie do A ++. Nieco droższe zmywarki do 1500 zł często zużywają mniej wody i mają więcej programów oraz funkcji. Sprzęt powyżej 1500 zł to urządzenia najwyższej klasy A+++, które są energooszczędne i praktyczne. Mają najwięcej programów, zabezpieczeń i rozwiązań, które sprawiają, że w dłuższej perspektywie oszczędzasz pieniądze, czas, wodę i energię. Zmywarka do naczyń to spory wydatek, ale też inwestycja na lata, która zwróci się z nawiązką.

Nadal nie wiesz, jaka zmywarka do naczyń będzie dla Ciebie najlepsza? Chętnie poznamy Twoje potrzeby i doradzimy indywidualnie. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy.

Poczekaj chwilkę...