Największy wybór urządzeń AGD

Jaką lodówkę wybrać?

Jaką-lodówkę-wybrać-do-zabudowy-czy-wolnostojącą

Jaką lodówkę wybrać?

Wybór nowej lodówki to często nie lada wyzwanie. Ogrom różnych modeli lodówek nie ułatwia podjęcia decyzji. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to inwestycja na lata, chcemy cieszyć się nią  jak najdłużej, więc tym większa ciąży na nas presja. Czy ten model spełni moje oczekiwania? A może warto wybrać innego producenta? Pytań jest dużo. Jak więc pomóc sobie w wyborze lodówki? Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę, by być zadowolonym ze swojego zakupu. Zatem czym kierować się podczas poszukiwania nowego urządzenia?

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy – jaką wybrać?

Obecnie producenci oferują osobne modele przystosowane do obudowania ich w meble kuchenne. Należy jednak pamiętać o stworzeniu odpowiedniej przestrzeni wokół lodówki i zostawienia wlotów na powietrze. Zbyt ciasna zabudowa spowoduje przegrzewanie się lodówki, co może skutkować jej uszkodzeniem.

Kolejnym podstawowym parametrem jest rozmiar.

Wynika on z dwóch czynników: wymiarów naszej kuchni i ilości członków rodziny. Dwudrzwiowa lodówka może i wygląda efektownie, ale nie zmieści się do każdego pomieszczenia, na przykład kuchni w bloku. Także mniejsze rodziny nie potrzebują aż tyle miejsca do przechowywania żywności. Biorąc pod uwagę koszt zakupu samego urządzenia lepiej skusić się na mniejszy model. Sami musimy określić również ilość półek czy szuflad w zamrażarce. Jeśli nie jest to pierwsza lodówką, którą kupujemy to na podstawie doświadczeń możemy określić jak duże urządzenie nas interesuje.

Jaki kolor lodówki wybrać?

Dobieramy go do wystroju kuchni, w końcu lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w tym pomieszczeniu. Obecnie oprócz tradycyjnych bieli, beżów, szarości oraz wykończenia w stylu szczotkowanej stali możemy wybierać spośród wielu kolorów chłodziarko-zamrażarek, takich jak czarny, czy czerwony, a nawet znaleźć można urządzenia np.: w barwach flagi brytyjskiej. Ciekawe kolory na pewno zwrócą na siebie uwagę, a sama lodówka stanie się ozdobą i centralnym punktem naszej kuchni.

Atuty lodówki na które warto zwrócić uwagę.

Wszyscy wiemy, ze najważniejsze jest wnętrze. Obecnie największą popularnością cieszą się szklane półki. Oprócz nowoczesnego wyglądu posiadają również funkcjonalne zalety: są łatwe w czyszczeniu i dodatkowo pomagają w oświetleniu dolnych części lodówki. Bardzo porządane są również specjalne stojaki na butelki, które ułatwiają chłodzenie nawet największych pojemności.

Kostkarka – idealne rozwiązanie na upalne dni?

Dodatkowym atutem będzie kostkarka do lodu lub dystrybutor wody. Jest to idealne rozwiązanie na upalne dni, które pozwala cieszyć się chłodnym napojem bez otwierania lodówki.

Zapominalskich może z kolei ucieszyć alarm otwartych drzwi. Odpowiedni sygnał dźwiękowy poinformuje nas, że lodówka jest uchylona. Dzięki niemu już nigdy nie zostawimy niedomkniętych drzwi urządzenia.

Klasa energetyczna lodówki

Skupmy się teraz na typowo technicznych aspektach wyboru lodówki. Po pierwsze odpowiednia klasa energetyczna.

Klasa energetyczna lodówki etykieta - dagawagd.pl

Lodówka odpowiada za około 1/4 zużycia prądu w gospodarstwie domowym, więc im mniejszy pobór prądu, tym nasze rachunki będą mniejsze. Klasa A++ pozwala oszczędzić prawie połowę energii w porównaniu do urządzeń klasy A. Dzięki temu możemy zaoszczędzić w naszym domowym budżecie nawet 100 złotych w skali roku. Mniejsze zużycie energii elektrycznej sprawia, że nasza lodówka jest również bardziej ekologiczna.

System bezszronowy = “No Frost”

Następnym udogodnieniem wartym naszej uwagi jest system bezszronowy, zwany z angielskiego systemem „No Frost”. Pewnie pamiętasz czasy, kiedy trzeba było rozmrażać lodówki starego typu z powodu nagromadzenia się dużej warstwy lodu. Ten czasochłonny proces to przeszłość, właśnie dzięki systemom bezszronowym. Dodatkowo w urządzeniach, w których zastosowane jest takie rozwiązanie produkty nie będą zbyt zmrożone, a nadmiar wilgoci zostanie odprowadzony z lodówki.

Powłoka antybakteryjna lub z aktywnym tlenem

Kolejna ciekawa opcja naszej lodówki to półki pokryte powłokami antybakteryjnymi lub powłok z aktywnym tlenem. Ta funkcja gwarantuje nam zachowanie pełnej higieny w lodówce. Nie musimy martwić się, że produkty zaczną się za szybko psuć, albo co gorsze, że bakterie będą się przenosić między jedzeniem w naszej lodówce. Dobrze by nasza lodówka będzie stosowała dwa oddzielne obiegi powietrza. Chłodziarka i zamrażarka to dwa integralne na pierwszy rzut oka systemy. Różnią się jednak między sobą środowiskiem w nich panującym. Zastosowanie dwóch oddzielnych obiegów pozwala na dwa niezależne przepływy powietrza: w zamrażarce powietrze pozostaje suche, natomiast w lodówce jest ono wilgotne i przystosowane do przechowywania jedzenia.

Funkcja “wakacje”

Osoby, które często podróżują z pewnością zadowoli funkcja „wakacje”. Jest to tryb, który zmniejsza moc chłodziarki podczas naszej długiej nieobecności w domu. Temperatura utrzymywana jest na poziomie około 12 stopni Celsjusza, dzięki czemu wewnątrz nie powstaje nieprzyjemny zapach. Zmniejsza się natomiast pobór prądu, co pozwala na ograniczenie zużycia energii bez konieczności całkowitego wyłączania urządzenia.

Możliwości mamy wiele, ale to od nas zależy, które rozwiązania wydadzą nam się przydatne, a które zbędne. Osoby zainteresowane technologicznymi nowościami z pewnością wybiorą urządzenie naszpikowane funkcjami. Znajdą się również wśród nas fani minimalistycznych rozwiązań, których interesować będzie prosta, nieprzesadnie skomplikowana lodówka. Pamiętajcie, że nic nie zastąpi osobistej wizyty w sklepie i dokładnego obejrzenia naszego nowego zakupu. Dostępni na miejscu doradcy z pewnością pomogą wybrać sprzęt, który spełni Wasze oczekiwania. Dla osób, którym brakuje czasu na odwiedzenie naszego punktu oferujemy ubezpieczoną wysyłkę na palecie. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie dotrze do Was w nienaruszonym stanie. A Ty, na którą lodówkę się zdecydujesz?

Poczekaj chwilkę...